2021-05-08

Ostatnie okno

Nastał maj a wraz z nim kolejny, ósmy już sezon budowy. Tak więc przez najbliższe pół roku znów będę zalatany i zapracowany. Ale wiążę z tym czasem całkiem poważne plany. W tym roku chcę położyć instalacje (woda, prąd, gaz, ogrzewanie, ster, paliwo, chłodzenie, wydech), wykończyć meble i zamocować większość osprzętu pokładowego. Przy dobrych wiatrach w przyszłym roku będzie wodowane!

Przez ostatnie miesiące nie do końca się leniłem, bo oprócz zakupów zrobiłem też kilka rzeczy do łódki. Np. panel elektryczny i elektroniczny moduł sterowania silnikiem. Bazujący na Arduino Due układ będzie zbierał ustawienia z dwóch miejsc (sterówka i kokpit) i odpowiednio ustawiał przekładnię i przepustnicę silnika. Ponadto będzie zbierał parametry pracy silnika i wysyłał je do wewnętrznej sieci NMEA, z której to dane będą wyświetlane na tablecie (wraz z nawigacją). Tak to sobie montuję i rozwijam od kilku miesięcy, efekty jeszcze kiedyś pokażę.


Panel elektryczny - przełączniki, wskaźniki, radio, audio i gniazda.

Najważniejsze jednak, że ruszyły prace na łódce. Co prawda wiele się nie zmieniło (oko uważnego czytelnika może dostrzec nowe okno na rufie), ale kilka małych kroczków naprzód się posunąłem. Rozpędzam się dopiero.


Rufa w słońcu

+16h [2865]